רשתות הבטיחות הן אמצעי חדיש, בהשוואה לגידורים, מעקות ומערכות צמ"א למיניהן, המוכר פחות לעוסקים בתחום העבודה בגובה. 

כיום, רב הרשתות המשמשות המותקנות כיום בבניינים למניעת נפילות חפצים מגובה, הינן רשתות הצללה המשמשות להסתרת הפעילות הנעשית סביב המבנה ולמניעת פיזור אבק לסביבה. רשתות אלה חלשות מאוד,מאבדות מהר את עמידותן ואינן מגינות על העובדים מפני תאונות נפילה, וגם לא מפני נפילת חפצים כבדים מגובה.
רשת בטיחות- הינן רשתות המיוצרות , לדוגמא, מחבלי פוליאתילן הקשורים ביניהם בקשרים מיוחדים אשר יוצרים תאי רשת בגדלים הרצויים, המתאימים למניעת מעבר חפצים דרכם, והינן בעלת יכולת עמידה גבוהה מאוד לקריעה. 
רשת בטיחות מסוגלת לשאת עד 2.4 טון למ"ר. עמידות הרשתות משתנה בהתאם לעובי החבלים שמהם היא עשויה ולגודל תאי הרשת. רשתות בטיחות עמידות בפני תאי מזג האויר שונים, המתאימים למציאות בישראל: עמידות בפני קרינת UV,חמצון, עומסי רוחות, אש (טמפרטורת התלקחות של חומרי הרשת קרובה ל-350.) בנוסף הרשת עמידה בפני כימיקלים רבים פרט לקסילן. הרשתות עמידות לאורך זמן ממושך וניתנות לשימוש רב פעמי.
בגלל חוסר מודעות של העוסקים בעבודות בגובה לקיומן של הרשתות – לא נעשה בהן שימוש במקומות רבים שבהם יכולות הרשתות למנוע אירועי בטיחות: בנוסף לעמידות בתנאי עבודה קשים, כנ"ל להתקנת רשת בטיחות יש יתרונות נוספים על פני אמצעים אחרים. לדוגמא: רשת בטיחות איננה מגבילה את חופש התנועה-בהשוואה למערכת צמ"א לעבודה בגובה, המגבילה את חופש התנועה, אשר נישאת על גוף העובד ועלולה גם להכביד עליו.

רשת בטיחות לאתר בנייה בעידן בנייה בתוך ערים
בשנים האחרונות החלה מגמת בניה שניתן להתרשם ממנה בארץ ובעולם ,לבנייה בתוך ערים מרכזיות וזאת נובעת ממספר סיבות עיקריות:
1. ביקוש לרכישת בתים בתוך ערים
2. חיזוק מבנים קיימים כחלק מפרויקט תמ"א 38
3. ביקוש לבנייני משרדים ופנאי בתוך ערים
כל הסיבות הנ"ל מעלות אתגרים רבים מול חברות הבנייה והיזמים בתחום הבנייה, ליצירת סביבה בטוחה בתוך אתר הבנייה ומסביבתו.

הסכנות הנובעות מבנייה בתוך ערים השונה מבנייה מחוץ לאזורי מחייה, נובעת בעיקר מחשש של נפילת חפצים אל מחוץ לחלל אתר הבנייה, העלול לגרום לנזק הן בבני אדם והן ברכוש.
כיום אנו שומעים רבות הן בתקשורת והן במדיה החברתית על מקרים רבים של נפילות הן של עובדים והן של חפצים כגון בטון שהתקשה, חלקיקי בטון, ציוד בנייה, משטחים וכו, אל מחוץ לשטח אתר הבנייה, דבר המסב נזק רב.

בענף הבנייה בעולם, קיים אמצעי בטיחותי ויעיל שהינו רשתות בטיחות המונעות באופן מוחלט נפילות אנשים וחפצים מגובה. 

רשתות בטיחות לאתרי בנייה: פיתרון יעיל ומקצועי למניעת נפילות חפצים מגובה

עבודות באתר בנייה עלולות להיות מסוכנות הן לעובדים והן לעוברי אורח בסביבת אתר הבנייה, וכל שגיאה עלולה להסתיים באסון. לכן, בכל פרויקט מסוג זה יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים ולעמידה בתקנים מחמירים. מלבד אמצעי בטיחות למניעת נפילות אנשים מגובה, 
קיים שימוש נוסף לרשתות הבטיחות, הנועד למניעת נפילות חפצים מגובה, המונע פגיעות בנפש וברכוש ועמיד לטווח ארוך – רשתות בטיחות מפוליאתילן בצפיפות גבוהה שניתן להתקין במגוון דרכים, לפי אילוצי אתר הבנייה ואופי העבודה.

דרישות טכניות של הרשת ושל צוותי ההתקנה
לרב צוותי התקנה של רשתות הבטיחות עוברים הכשרה עי גורמים בינלאומיים (אנשי מקצוע של החברה היצרנית). הצוות מורכב מעובדים מנוסים ובעלי אישורים הנדרשים לעבודה בגובה והסמכות הבינלאומיות לכך, כאשר כל צוות מפוקח על ידי מנהל מקצועי בכיר בגלישת מעטפת. חשוב לוודא ולדרוש מפרטים טכניים של הרשתות שבו יוצגו כושר נשיאה , גמישות וכו. בנוסף נדרשת בדיקת חוזק של מכון התקנים הישראלי, הרשתות עמידות לטווח ארוך ונבנות בהתאם למשקל הדרוש לנשיאה – החל מ-500 ק"ג ועד 2.4 טון. בנוסף לרשת בטיחות, קיימות רשתות נוספת וצפופה יותר, המיועדת ללכידת חפצים וחומרים קטנים כמו מיץ בטון, חצץ, מסמרים ועוד. 
לאחר ועדות ודיונים בנושא רשתות בטיחות, מכון התקנים אימץ לאחרונה תקן אירופאי (EN-1263) הנוגע לרשתות בטיחות ולמניעת נפילות אנשים/חפצים מגובה.


בלימה חכמה ואפקטיבית לסביבת בנייה מוגנת

כאשר מסתמכים על משטח קשיח לבלימת נפילות באתר בנייה, ההגנה שמתקבלת אינה מקסימלית. זאת, משום שכאשר חפץ נופל – נוצרת אנרגיה קינטית הגורמת לחפץ לחדור את הלוח, ליצור בו חור ולהמשיך ליפול, או לניפוץ החפץ ונפילת הרסיסים (במקרה של חפצים כבדים ושבירים, כגון בלוק בטון). רשת ביטחון, לעומת זאת, סופגת את האנרגיה הקינטית הזו, שוקעת ובולמת את נפילת החפץ או חלקיו מבלי לנתר אל מחוץ לגבולות הרשת. 

אין ספק כי מלבד אמצעי בטיחות אישיים (רתמות, קסדות וכו) הנדרשים לפי חוק, נדרשים אמצעי בטיחות נוספים אשר יספקו מערכת הגנה הן לשוהים בתוך אתר בניה והן לעוברי אורח מחוצה לו. 

מאת יוסי פוירשטיין מנהל תפעול חברת סייפטינט יבוא והתקנת רשתות בטיחות.