תאונות הנגרמות באתרי בנייה כתוצאה מנפילת אנשים וחפצים


כמידי חודש ,אנו שומעים על תאונות הנגרמות כתוצאה מנפילות עובדים ואנשים הנמצאים באתרי בנייה. התאונות נגרמות בדר"כ במהלך העבודה באתר ,כאשר העובד מתקרב לדופן המבנה שנמצא חשוף וכתוצאה ממעידה או מטעות אנוש. נפילות מגובה לפי נתוני 2013 מטעם המוסד לבטיחות וגהות בענף הבנייה 47% מכלל התאונות נגרמו מנפילת עובדים מגובה ו24% נגרמו כתוצאה ממכה מנפילה של עצם נע (שארים של עבודות הבנייה) לקרקע היכול לפגוע הן בעובדים והן בעוברי אורח העוברים בסביבת האתר בנייה.כפי שניתן לראות בגרף:

ההגדרה של עבודה בגובה לפי תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) התשס"ז-2007, כוללת כל עבודה לרבות גישה למקום עבודה שבשלה עלול עובד ליפול לעומק העולה על 2 מטרים. 
עובדים אלה ללא אמצעי מיגון מתאימים, חשופים לתאונות של נפילות מגובה ושל פגיעות מנפלים בסביבת אתרי הבנייה. 
בנוסף לעובדים באתר בנייה, ישנם אנשים הנמצאים בסכנת פגיעה למשל אנשים השוהים בתוך אתר בנייה לפרקי זמן קצרים (מבקרים, אנשי מקצוע, דרגים שונים בחברת הבנייה) ועוברי אורח השוהים בסביבת האתר העלולים להיפגע מנפלים של אתרי הבנייה כגון קורות, שברי בטון, חלקי פיגומים וכו. אתרי הבנייה נמצאים לפעמים במקומות עמוסי אדם, שכל נפילה או רסיס מאתר בנייה יכול לגרום לפגיעות קשות ואף למוות.

כיום ,מנהלי הפרויקטים וממוני הבטיחות של אתרי הבנייה מודעים לצורך של אמצעי בטיחות המונעים באופן מוחלט תאונות, של השוהים באתר הבנייה ובסביבתו. תאונה הנגרמת כתוצאה מנפילה מגובה הן של אדם והן של עצם נע, גורמת לפגיעות קשות ובמקרים חמורים למוות.
בשוק הישראלי קיימים פתרונות בטיחותיים רבים ומגוונים המוצעים לממוני בטיחות ומנהלי פרויקטים באתרי בנייה, אך לפני שבוחרים את הפתרון המוצע, חייבים לבחון את כשירותו ויעילותו ולקבל עבורו את האחריות הנדרשת.

לקבלת פרטים נוספים על רשתות בטיחות למניעת נפילות חפצים ואנשים מגובה , צור קשר ונשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה